konfigurujte

Modernizace výtahu

konfigurátor
 
Modernizace a rekonstrukc

Modernizujeme a rekonstruujeme

Více o službě

Také Výtahy VOTO se podílí na rekonstrukci OD Centrum Doubravka

26.01.2012

Centrum Doubravka, jedno z prvních velkých obchodní středisek v Plzni otevřené před 40 let, se ke svým narozeninám dočká dárku v podobě celkové rekonstrukce. K lepšímu by se měly proměnit interiéry a v budově vznikne i nové podzemní parkoviště.
 

"V první etapě vznikne padesát parkovací stání pod objektem. Dále bude vybudován prosklený výtah směrem do dvorany a přesune se schodiště. V březnu bude následovat další etapa, která se bude týkat rekonstrukce celé stávající dvoupatrové dvorany, která chátrá," sdělil Václav Ulč z firmy AVE architekt, která rekonstrukci projektuje.

I když budou podle Ulče opravy zásadní, vnějšku budovy se tolik nedotknou. "Změní se především vnitřek, který bude občanům sloužit v nové a moderní kvalitě" upřesnil Ulč.

Zatím není jasné, na kolik celá rekonstrukce vyjde. Vynaložená částka se však zcela jistě bude pohybovat v desítkách milionů korun.

Za vybudováním obchodního domu Centrum stálo v roce 1972 Západočeské konzumní družstvo, které vzniklo v roce 1918. To objekt dodnes spravuje a rovněž se rozhodlo pro rekonstrukci. Toto družstvo vybudovalo v Plzni v roce 1972 také neméně známý hotel Ural v samém středu města, který dnes nese název Central.

Projekt Centra, které drží železobetonový skelet, byl na svou dobu velmi velkorysý. "Je dobře, že Západočeské konzumní družstvo hodlá ten současný stav přiblížit standardu, jenž je dnes v obchodních centrech běžný," míní Ulč.

Architekti předběhli dobu. Stavba ze 70. let připomíná současné

V roce 1995 se v doubraveckém Centru zastřešilo atrium a teď tam vzniknou zastřešené pasáže s galerií, komplex tak bude podobným těm, které se dnes stavějí jako novostavby. "Architekti Miloslav Sýkora a Zbyněk Tichý předběhli svoji dobu tím, že navrhli takový objekt, který se dá rekonstruovat a může fungovat z hlediska dnešních obchodních požadavků," říká Ulč.

Vysvětlil, že díky suterénovému řešení se pod obchodním centrem dá parkoviště vybudovat snadno. "Suterén je podsklepený a fungovalo v něm zásobování. Nákladní auta zajížděla dolů, byly tam sklady a rampy, což se teď zruší a udělá se tam velké parkoviště pro osobní vozy tak, aby si člověk mohl dole zaparkovat, výtahem vyjet do dvorany a pak nakupovat," vysvětlil Ulč.

Protože je dvorana v Centru veliká, architekti do ní vsunou jakýsi ostrov, který bude mít zelenou střechu. Bude tam ještě fontána a hřiště pro děti. Projektanti předpokládají, že všechny etapy rekonstrukce by měly být dokončené do konce tohoto roku.

Rekonstrukce by se měla uskutečnit za provozu všech stávajících obchodů, knihovny, fitness centra i divadla.

 

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/podivejte-se-jak-se-promeni-jeden-z-nejstarsich-obchodaku-v-plzni-pyd-/ekonomika.aspx?c=A120119_103317_plzen-zpravy_alt

 č.1
 č.2
 č.3
 č.4

»zpět do archivu novinek