konfigurujte

Modernizace výtahu

konfigurátor
 
Modernizace a rekonstrukc

Modernizujeme a rekonstruujeme

Více o službě

Výměna výtahu vhodného pro vozíčkáře

V našem bytovém domě, jde o typický panelák, žije pán, jenž je upoután na invalidní vozík a do současné výtahové kabiny nezajede. Dveře jsou příliš úzké a stále mají snahu člověka přimáčknout. Proto bychom chtěli při výměně výtahu, která nás příští rok čeká, aby nový výtah umožnil vozíčkáři jízdu výtahem bez potíží spojených s vozíkem. Je to možné? Náš výtah jezdí v zrcadle schodiště v ocelové konstrukci s drátěným pletivem.

Odpověď

Při jednání o dodávce nového výtahu je dobré požadavek na bezbariérový přístup sdělit hned na začátku a je ho možné téměř zcela naplnit. Nový výtah může mít plně automatické dveře. Ty umožní vozíčkáři bezproblémové zajetí do kabiny a bezpečnostní čidla ohlídají, aby dveřní panely nesevřely nastupujícího člověka na invalidním vozíku i bez něho.

Dále je možné vytvořit zcela novou stanici na úrovni vstupu do domu, tedy na druhé straně než jsou současná nástupiště a přístup je zde bez schodů. Úpravou ocelové konstrukce lze získat několik centimetrů do šířky i hloubky kabiny. Ovšem výtah může být vybaven i dalším příslušenstvím pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace (sklápěcí sedátko, madlo, indukční smyčka pro osoby s postižením sluchu). Například tlačítka vybavená Braillovým písmem jsou samozřejmostí, stejně jako zvukové potvrzení volby stanice.

Navíc lze výtah vybavit záložním zdrojem elektrického proudu a kabina i při výpadku přívodu elektřiny do domu vždy automaticky dojede do určené stanice a v ní se samočinně otevřou výtahové dveře. Bohužel, požadavek na bezbariérovost nejde naplnit zcela: dispoziční uspořádání řady panelových domů nedává například dostatečný prostor před vstupy do výtahu ze strany bytů a ani rozměry kabiny nelze provést přesně v souladu s literou předpisů. Staré panelové domy totiž s vozíčkáři nepočítaly.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.