konfigurujte

Modernizace výtahu

konfigurátor
 
Modernizace a rekonstrukc

Modernizujeme a rekonstruujeme

Více o službě

Jakými bezpečnostními prvky je vybaven soudobý výtah? Mohou se přetrhnout lana?

Bezpečnostních prvků je celá řada a lze říci, že nový výtah je v podstatě nejbezpečnějším dopravním prostředkem.

Váhový spínač

Uživatel se nejčastěji setká se situací, kdy se do kabiny snaží namačkat co nejvíce osob. A v okamžiku, kdy se do ní naskládali všichni, co chtěli jet, se kabina nehne z místa. Důvod? Výtah reaguje na přetížení kabiny tím, že prostě nejede. Na ovládacím panelu se rozsvítí signalizace přetížení (většinou červená kontrolka), a pokud se obsazení kabiny nesníží, tak se odjet nedá. Je tedy nutné dodržování předepsané nosnosti. Tu sleduje zařízení nazývané váhový spínač a ten nedovolí jízdu přetížené kabiny.

A nosná lana?

Odpověď je jednoduchá: přetrhnout se nemohou! Jejich pevnost je totiž zhruba 15x větší než plně zatížená klec. A co když přece jen dojde k jejich poruše, třeba lana proklouznou? Každý výtah je povinně vybaven zařízením, které sleduje rychlost jízdy – omezovač rychlosti.

Zachycovače klece

Dalším bezpečnostním zařízením jsou zachycovače klece. Tato dvě zařízení zajišťují to, že klec nemůže nekontrolovaně zrychlit či se dokonce zřítit na dno šachty. Uživatelé výtahů ve starších panelových domech si vzpomenou, jak otevírali šachetní dveře pomocí pletací jehlice či zahnutým drátem. Pak hrozilo nebezpečí, že dveře zůstanou otevřené a někdo může spadnout třeba ze šestého patra na dno šachty.

Pevné ohrazení

Dnešní výtah takto otevřít nelze. Nejen z důvodu, že drátěné pletivo je nahrazeno pevným ohrazením, ale proto, že dveře jsou vybaveny mnohem dokonalejší uzávěrou. Tu lze zvenčí ovládat jen speciálním klíčem, jenž se nedostane do ruky každému. Mají ho jen pracovníci servisní firmy či jimi vyškolené osoby.

Celkově lze pro jednoduché porovnání říci, že dnešní výtah již není Škodou 1000 MB z roku 1965, ale moderním vozem z roku 2017 se všemi jeho vymoženostmi.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.