konfigurujte

Modernizace výtahu

konfigurátor
 
Modernizace a rekonstrukc

Modernizujeme a rekonstruujeme

Více o službě

Instalace výtahu nebo plošiny?

Jsme s manželkou oba již „starší ročníky" a trápí nás chůze po schodech do horního patra našeho rodinného domku. Proto uvažuje, že si necháme naistalovat výtah mezi přízemím a patrem. V minulém týdnu jsme se však dozvěděli, že výtah můžeme nahradit nějakou výtahovou plošinou. Prý je to mnohem levnější řešení, což se nám zamlouvá. Má plošina i nějaké nevýhody?

Odpověď

Do vašeho domku je skutečně možné instalovat buď klasický výtah, nebo svislou plošinu. V obou případech se používá šachta postavená vně domku, kdy jednu stěnu tvoří původní stěna. Šachta může být vyzděná z cihel či jiných stavebních prvků, nebo ji tvoří ocelová konstrukce opláštěná sklem či pevnými stavebními deskami.

Výhodou výtahu je rychlost jízdy kabiny. Ta může být v případě hydraulického provedení až 0,63 m/s a pohodlná obsluha. Nosnost je podle velikosti šachty, tedy skoro neomezená. Pro váš domek by se hodila nosnost 430 kg. Nevýhodou je stavební náročnost výtahové šachty. Ta totiž musí mít prohlubeň, která zasahuje 1200 mm pod úroveň nejnižší stanice. Výtah musí splňovat veškeré požadavky ČSN EN 81-20/50 a musí projít všemi zkouškami. Je jedno, zda je v rodinném domku či v bytovém domě o 10 podlažích. Technická náročnost je shodná. Tomu odpovídá i cena zhruba 600 tis. Kč bez stavby šachty.

Svislá plošina se sice tváří jako výtah, leč jím není. Výtahové předpisy se na ní nevztahují, neboť je tzv. strojním zařízením. Šachta nemusí mít prohlubeň, a tudíž není stavebně tak náročná. To jsou jasné výhody. Ovšem má i nevýhody: předně se plošina pohybuje maximální rychlostí 0,15 m/s a největší nosnost je 400 kg. Při použití verze bez kabinových dveří a s ručně ovládanými šachetními dveřmi je nutné po celou domu jízdy držet stlačené směrové tlačítko na stěně kabiny – cena asi 400 tis. Kč bez výstavby šachty. Existuje však i provedení s automatickými dveřmi. U této verze není nutné držení tlačítka, avšak za tento „přepych" zákazník zaplatí o 50 tisíc korun navíc.

Doprava v rodinném domku se však dá vyřešit i jednodušším způsobem. Výtahy VOTO mají v nabídce schodišťové křeslo Freelift, což je skutečně křeslo, které se pohybuje po okraji schodiště a uveze jednu osobu. Instalace křesla je mnohem snazší než dodávka výtahu. Křeslo během jízdy kopíruje tvar schodiště a vedeno je po dráze tvořené ocelovou trubkou. Lze ho instalovat jak pro přímá schodiště (cca 90 tis Kč), tak pro lomená schodiště (200 – 250 tis. Kč podle délky a zakřivení dráhy). Pro toto zařízení nejsou prakticky nutné žádné zvláštní technické úpravy domku či jeho elektroinstalace. Dá se totiž zapojit do běžné zásuvky 230 V. Uživatel se navíc nemusí obávat, že při výpadku elektrického proudu zůstane stát uprostřed dráhy. Křeslo je vybaveno záložním zdrojem a proto i v tomto případě dojede do zvoleného místa.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.