konfigurujte

Modernizace výtahu

konfigurátor
 
Modernizace a rekonstrukc

Modernizujeme a rekonstruujeme

Více o službě

Je lepší do rodinného domu plošina nebo výtah?

Do rodinného domu s více patry si lidé pořizují výtah z několika důvodů. Nejčastěji to bývají tělesně postižení, dále starší lidé, kteří již nemohou chodit do schodů, nebo maminky s dětmi. Zde vyvstává otázka, zda vybrat výtah nebo plošinu.

Výtah nebo plošinu?

Než si člověk vybere výtah nebo plošinu, je třeba si uvědomit rozdíly mezi těmito dvěma způsoby převozu. Výtah jako takový musí splňovat přísná pravidla, státní normy a musí obsahovat prvky jako několikanásobné jištění či dvoje dveře. U výtahů jsou nutné pravidelné revize a kontroly. Kvůli tomu jsou bezpečnější, ale také na realizaci dražší a méně prostorný právě z důvodu přítomnosti vnitřních dveří.

Oproti tomu plošiny jsou daleko méně náročné na platná pravidla a státní normy a nemusejí se přizpůsobit interiéru domu. Lze je navíc navrhnout tak, že jsou k nerozeznání od výtahu. Rozdíl je ale v rychlosti – plošiny jedou pomaleji, a také v ceně – plošiny jsou levnější, cca o 30 – 40 % než klasické osobní výtahy. Samozřejmě záleží na konkrétním typu, technologii i výtahové šachtě. Jedinou nevýhodou plošiny oproti výtahu je, že u výtahu zmáčknete tlačítko a jedete. U plošiny musíte tlačítko držet po celou dobu jízdy.

Při výběru záleží především na prostoru, finančním rozpočtu a vašich požadavcích. Plošinu patří mezi nejčastěji zvolené varianty pro překonání schodiště. V případě, že není dostatek prostoru v objektu a není tak možná vestavba výtahu, nabízí se stavba zděné či prosklené šachty a výtahu vně domu.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.